مهاجرت و بررسی راههای آن 2

حاشیه های عمومی وبلاگ www.au.blogfa.com(مهاجرت و راههاي آن 1)

سخت گیری های جدید نسبت به ازدواج های قلابی برای مهاجرت

جیسون کنی، وزیر مهاجرت و شهروندی اعلام کرد، با ایجاد تغییرات جدید در "مقررات مهاجرت و محافظت از پناهندگان" که از ماه آینده باجرا درمی آید، با سوء استفاده متقاضیان از شیوه مهاجرت به روش ازدواج مقابله خواهد شد.
وی افزود:" هر روز ما شاهد ورود عروس ها و دامادهایی هستیم که اسپانسر یکدیگر می شوند ، اما پس از مدتی کوتاه، این رابطه به جدایی ختم می شود. زیرا چنین ازدواج هایی نه بر مبنای علاقه بلکه بصورت یک معامله مصلحتی انجام می شود.

وی به ماجرای یک زوج هندی اشاره می کند که طی آن یک شهروند 35 ساله اهل برامتون انتاریو، جهار سال قبل با مردی از طریق اینترنت آشنا می شود و پس از یک سال نامه نگاری و گفت وگو ، به هند سفر کرده و در نوامبر سال 2007 با او ازدواج می کند.

وی در عرض دو سال با هزینه کردن هزاران دلار ، اسپانسر شوهر جدید خود شده و او را به کانادا می آورد. مرد مذکور سرانجام در 26 جون امسال (31خرداد) ویزای مهاجرت خود را دریافت می کند ، اما بلافاصله پس از رسیدن به تورنتو در فرودگاه به همسرش اطلاع می دهد که حاضر به زندگی با او نیست و از آن تاریخ تاکنون ناپدید شده است!

دفتر مهاجرت کانادا در هنگ کنگ که مدیرت امور جنوب چین را نیز برعهده دارد، معمولا نیمی از درخواست های اسپانسرشیپ ازدواج را رد می کند.

این گزارش حاکیست، سال گذشته، حدود 49،500 مورد درخواست مهاجرت از طریق ازدواج به دفاتر مهاجرتی کانادا از سراسر جهان وصول شد، که دولت همواره به واقعی بودن اکثر آنها مشکوک بوده است. بطوریکه تنها 10،000 مورد بدلیل عدم توانایی در ارائه مدارک مستدل، بلافاصله رد شدند.

برمبنای مقررات جدید، افسران مهاجرت قادر خواهند بود در صورت عدم اطمینان از واقعی بودن ازدواج و یا تصنعی بودن آن صرفا برای دریافت ویزای مهاجرت، تقاضای مزبور را رد کنند.
وزیر مهاجرت همچنین یک نظرسنجی آنلاین برای جمع آوری تجربیات مردم درخصوص ازدواج های تصنعی و راه حل های پیشنهادی آنها ، راه اندازی کرده است.

با اینحال، یک وکیل تورنتویی با ابراز نگرانی از تداوم سختگیریها گفت، چنین مقرراتی، بار دیگر دست افسران مهاجرت را برای اعمال نظر و تبعیض های فرهنگی و نژادی نسبت به پذیرش تقاضاها باز خواهد کرد.

"اوی گو" مدیر موسسه حقوقی آسیای جنوبی و چینی تورنتو،  با اعلام این مطلب می افزاید:" بدین ترتیب کشورهایی که بیشترین سابقه سوء استفاده از موضوع ازدواج به عنوان بلیط مهاجرت داشته باشند، مثل هند و چین ، بیش از سایر مناطق در معرض حذف تقاضاها قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه تا سال 1980، نیمی از مهاجران به کانادا را اعضای فامیل افراد مقیم تشکیل می دادند ، اضافه کرد، هم اکنون با برنامه های سختگیرانه دولت، این رقم به کمتر از یک چهارم کاهش یافته است.

در عین حال جیسون کنی خاطرنشان ساخت، پس از جمع آوری نظرات مردم، شاید روش دیگری نیز مد نظر قرار گیرد و آن گذراندن یک دوره آزمایشی توسط زوج های جدید، قبل از صدور ویزای اقامت دائم برای آنان باشد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط رامین  |